Ezine İnek Peynirinin 7 Faydaları

Ezine İnek Peynirinin 7 Faydaları


  • Paylaş Pinterest

Ezine inek peyniri faydaları bir insanın protein, vitamin, mineral ve kalsiyum ihtiyacını karşılar niteliktedir. Ezine peynirinin sunduğu faydası sütün içeriğindeki sayısız besin öğelerinden gelir. Ezine peyniri tam yağlı kıvamdadır ve içinde sadece tek bir yöreden toplanan katışıksız doğal süt vardır. Ezine inek peynirinde yüzde 55-60 oranlarında Ezine yöresinin kekik, mercanköşk, kara nane gibi otları ile beslenen ineklerin sütü bulunur.

Ezine İnek Peyniri

Ezine inek peyniri normal beyaz peynire kıyasla neredeyse yüzde 50 daha fazla vitamin, mineral ve diğer enzimleri içermektedir. Bu bakımdan günde 1 kibrit kutusu büyüklüğünde tüketilen Ezine inek peyniri insanın günlük enerji ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

Ezine İnek Peyniri

Ezine İnek Peyniri

Ezine inek peyniri doğal ve hijyenik koşullarda üretilip muhafaza edildiğinden dolayı insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Her besin öğesinde olduğu gibi Ezine inek peyniri kararında tüketilmelidir. Günlük olarak fazla tüketilmesi içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadığından zarar vermez uzmanların tavsiyesine göre porsiyon kontrolü yapmakta fayda vardır.

Ezine İnek Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Ezine inek peyniri içeriğindeki yoğun inek sütü oranı ve tam yağlı kıvamı ile insan vücuduna sayısız faydaları bulunmaktadır. Vücudumuzu hastalıklardan koruması, kas ve iskelet sistemimiz için gereken mineralleri içermesi bakımından Ezine inek peyniri faydaları nelerdir hep birlikte görelim:

  1. Ezine inek peyniri içeriğindeki yüksek oranda protein ile kasları güçlendirir, kansızlığı önler ve vücut direncini önemli ölçüde artırır.
  2. Bilindiği üzere beynin fonksiyonel yapısı ve beyinden sinyallerin iletilmesi için vücudumuz amino grup asitlere ihtiyaç duyar. Ezine peyniri yeterli miktarda amino grup asit içerdiğinden zekâ ve hafızanın gelişmesine katkıda bulunur.
  3. Ezine peynirini kolesterol oranı yüksek kişiler güvenle tüketebilir. Çünkü içerisindeki kolesterol oranı düşük olup trans yağ içermediğinden vücudun kolesterol seviyesini dengede tutar.
  4. Gelişme ve büyüme çağındaki çocukların kas, kemik ve iskelet sistemini geliştirerek boylarının uzamasını ve daha güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar.
  5. Ezine inek peyniri tüketmek diş sağlığına katkıda bulunur. Ezine peyniri dişlerin, diş etlerinin ve diş minelerinin güçlenmesi için bol miktarda A,B ve D grubu vitaminlerini içerir.
  6. Ezine peyniri hafızanın güçlenmesi için gerekli besin öğelerini içerdiğinden unutkanlığın, Alzheimer ve buna bağlı hastalıkların önüne geçer.
  7. Vücutta Çinko,B12 ve D vitamini depoları yeterli miktarda değilse saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmak olasıdır. Ezine inek peyniri çinko, selenyum,B12 ve D vitamini bakımından zengin olduğundan saç dökülmesini önemli ölçüde azaltır.

Ezine İnek Peyniri Tüketmek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Tam bir şifa kaynağı olan Ezine inek peyniri sağlıklı bir vücuda, kaslara, dokulara sahip olmak isteyen kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir. Ezine inek peyniri faydaları oldukça fazla olduğu gibi içerisinde yer alan peynir altı suyunun da keşfedilmesi gereken birçok yararı bulunur. Ezine inek peyniri yüksek kolesterol ve düşük kolesterol oranlarını dengede tutan bir kolesterol miktarına sahiptir. Bu nedenle kolesterol hastaları Ezine inek peyniri hiç tereddüt etmeden tüketebilir.

Ezine inek peyniri antibiyotik özelliği taşıdığından bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması sonucu ortaya çıkan hastalıkların önlenmesine katkı sağlar. Ezine inek peyniri şeker seviyesini de dengelediğinden Tip 2 diyabet hastaları için oldukça faydalarıdır. Ezine peyniri tüketmek kilo problemi olan kişiler için de oldukça faydalı bir besindir. Günlük porsiyona eklenen diyetinize uygun miktarda Ezine peyniri tokluk hissi yaratır ve kilonuzu kontrol altın almanıza yardımcı olur.