Ezine İnek Peyniri Nasıl Olmalıdır?

Ezine İnek Peyniri Nasıl Olmalıdır?


Ezine inek peyniri nasıl olmalıdır sorusu peynir severlerin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Ezine inek peyniri ekşimsi tatta, gözenekli yapıda, orta sertlikte olmalıdır.

  • Paylaş Pinterest

Ezine inek peyniri nasıl olmalıdır sorusu peynir severlerin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Ezine inek peyniri ekşimsi tatta, gözenekli yapıda ve orta sertlikte olmalıdır. Ezine inek peyniri Ezine’de otlayan ineklerin sütü gibi taptaze ve mis gibi kokmalıdır. Ayrıca ağızda erimeli, bıçağa yapışmamalı ve kremamsı bir tada sahip olmalıdır.

Ezine peynirinin kendine has dokusunu, enfes tadını ve kıvamını veren tamamen doğal olması ve tek bir yöreden toplanan sütlerle yapılmasıdır.

Ezine inek peyniri aynı Avrupa’da imal edilen gravyer, parmesan, gouda peynirleri gibi sadece belirli bölgeden toplanan sütlerle üretilmektedir. Ezine inek peyniri hafif sarı gibi beyaza çalan bir renktir. Peynire bu rengi veren içeriğindeki bol miktarda yağlı süttür. Ezine inek peynirinde yüzde 15-10 oranında Holstein cinsi ineklerin sütü bulunur. Tüm bu spesifik ve özgün özellikleri ile Ezine inek peyniri kahvaltıların, ara öğünlerin ve birçok lezzetli tarifin vazgeçilmez eşlikçisidir.

Protein Deposu Ezine İnek Peyniri

Ezine inek peyniri protein bakımından diğer peynirlere kıyasla oldukça zengindir. İçeriğinde Omega 3 ve Omega 6 bulunmaktadır. Birçok uzman profesörlerin, yüksek gıda mühendislerinin ve uzman diyetisyenlerin önerdiği bu peynir sıklıkla porsiyon kontrolü yaparak tüketilmelidir. Protein vücudumuzun temel yapı taşından biridir.

Gerçek Ezine Peyniri

Gerçek Ezine Peyniri

Ezine inek peyniri vücudumuzun günlük protein ihtiyacını önemli ölçüde karşılar. Ezine inek peyniri nasıl olmalıdır diye merak edenlere cevap olarak hem tadıyla hem aromasıyla protein ihtiyacını karşılar nitelikte olmalıdır cevabını verebiliriz. Ezine inek peyniri diğer peynirler gibi peynir kültürü, asitlik düzenleyici ya da farklı katkı maddeleri içermediğinden hem protein hem de diğer besin öğeleri bakımından vücudumuzun ihtiyacının fazlasını karşılar.

Hakiki Ezine İnek Peyniri Yapmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Ezine inek peyniri yapmak için Ezine bölgesinden alınan sütlerin en uygun ve en kaliteli olduğu zamanın iyi derecede test edilmesi gerekir. Peynir üreten uzmanlar ve deneyimli Ezine peyniri imal eden kişilere göre gerçek Ezine inek peynirinin yapılma zamanı Mart ayının başlangıcından başlayıp Temmuz ayının sonuna kadar devam edebilir. Bu aylarda ineklerden, koyunlardan ve keçilerden alınan sütler daha verimli, daha yağlı ve boldur. Çünkü iklim koşulları bitki örtüsü için elverişli ve uygun olmalıdır. Ezine bölgesinde endemik bitki türlerinin yetişmesi için bol yağış alması gerekir.

Ezine İnek Peynirini Önemli Kılan Özellikler

Ezine inek peynirini önemli kılan ve öne çıkan özellikleri arasında en başta tadı bulunur. Ezine peynirini diğer peynirlerden ayırt etmek için tadım testinde Ezine inek peynirine has ekşimsi ve krema kıvamındaki tadı almak gerekir. Ayrıca Ezine inek peyniri kesince kolaylıkla dağılmaz ve hafif gözenekli yapısı ortaya çıkar.

Damağa yapışmaz ve yutulduğunda dahi ekşi aroması hissedilmektedir. Ezine inek peyniri nasıl olmalıdır diyenler için coğrafi işaretli ve EPD logolu olmasından bahsedebiliriz. Çünkü Ezine Peynir Üreticileri Koruma Derneği gerçek Ezine peyniri üreticilerinin ürettikleri peyniri farklı test ve aşamalardan geçirdikten sonra bu logoyu vermektedir. Ezine inek peyniri için 2006 yılında Patent Enstitüsüne başvurulmuş ve Ezine peyniri yöresel özellikler taşıdığından coğrafi işaret almaya hak kazanan ender peynirlerden biri olmuştur.