Ezine İnek Peyniri Nasıl Saklanır?

Ezine İnek Peyniri Nasıl Saklanır?


Ezine inek peyniri nasıl saklanır sorusuna cevaben buzdolabında ambalajlı bir şekilde saklanması gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca Ezine Peyniri vakumlu saklanır

  • Paylaş Pinterest

Ezine inek peyniri genellikle 500 gramlık vakumlu poşetler halinde satılmaktadır. Bazı yöresel marketlerde ya da e-ticaret sitelerinde teneke içinde 2 kilogramlık tenekeler halinde de satılmaktadır. Ezine peynirinin poşetinin içinde ya teneke kutunun içerisinde Ezine peynirinin kendine ait peynir altı suyu bulunur. Peynir altı suyu Ezine peynirinin orijinalliğinin bozulmaması ve kurumaması için kullanılmaktadır.

Ezine inek peyniri nasıl saklanır sorusuna cevaben buzdolabında ambalajlı bir şekilde saklanması gerektiğini söyleyebiliriz. Ezine peyniri dışarda dışarıda oda sıcaklığında kalırsa ekşime yapmaz ve bozulmaz. Sadece biraz yumuşama yapabilir. Orijinali gibi orta sertlikte ve ekşimsi tatta bir Ezine peyniri yemek istiyorsanız buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Ezine İnek Peyniri Saklama Koşulları

Ezine inek peyniri kesinlikle buzlukta ya da derin dondurucuda saklanmaz. Çünkü donan peynir orijinalliğini yitirir ve çözüldüğünde eski tadı ve kıvamı olmaz. Eğer Ezine peyniri 2 kg’lık teneke kutularda satın aldıysanız başka bir kapta içindeki peynir altı suyunu koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Normalde ambalajlı Ezine peynirini yıkamaya gerek yoktur. Eğer Ezine peyniri açık alıp kendiniz salamura yaptıysanız fazla tuzunu atması için bir miktar yıkamanız gerekebilir. Evde Ezine inek peyniri için salamura suyunu kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Ezine Peyniri Saklama Koşulları

Ezine Peyniri Saklama Koşulları

Ezine peynirinin içerisinde deniz tuzu ve kaya tuzu bulunur. Salamura suyu için bir kabın içine içme suyu ve bir miktar deniz tuzu ile kaya tuzunu karıştırarak Ezine peyniri için peynir altı suyuna benzer bir su elde edebilirsiniz.
Ezine İnek peyniri nasıl saklanır diye peynir severler çokça araştırma yapmaktadır.

Ezine İnek peyniri ambalajından açılmadığı zaman 1 yıl süre boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir. Ancak açılan ambalajların yine buzdolabında tavsiye edilen tüketim tarihine kadar tüketilmesi gerekir. Salamura suyuyla peynir saklarsanız daha uzun süreyle Ezine peynirini muhafaza edebilirsiniz. Ancak tek kalıplı vakumlu ambalajda Ezine peyniri saklayacaksanız buzdolabınızda peyniri +4˚C ya da +6˚C olarak muhafaza edebilirsiniz. Ezine peyniri buzdolabında mutlaka hava almamalıdır. Buzdolabında saklanırken streç filmle sarabilir ya da kapaklı bir kapta ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Ezine İnek Peyniri Bozulur Mu?

Ezine inek peyniri tavsiye edilen saklama koşullarında muhafaza edildiği zaman kesinlikle bozulmaz. Özellikle salamura yapılan Ezine peyniri uzun süre tazeliğini ve kendine has aromasını koruduğundan uzun süre tüketilebilir. Peynirler kilitli kapta hava almayacak şekilde saklanırsa güvenle tüketilebilir. Bilindiği üzere peynir dolapta açık olarak bırakılırsa bakteri üretebilir ve dolabın diğer malzemelerin kokusu üzerine sinebilir. Bu açıdan Ezine peyniri stres filmle sarılarak, kapalı kapta ya da peynir saklama kabında saklanabilir.

Ezine inek peyniri nasıl saklanır sorusu arama motorlarında sıkça aratılan konulardan biridir. Özellikle Ezine peynirin müptelası olanlar Ezine peynirini ilk gün satın aldıkları gibi tazelikte tüketmek istemektedir. Yüksek Gıda Mühendisleri Ezine Peynirini saklama koşulları konusunda buzdolabında muhafaza etmeyi tavsiye etmektedir. Ezine peynirinin içerisinde peynir kültürü, asit düzenleyici, raf ömrünü uzatan katkı maddeleri yoktur. Bu nedenle peynir taze ve doğaldır. Ezine peyniri saklanırken bu doğallığını bozmayacak şekilde ambalajının üzerinde yazan talimatlara uyarak da uygun bir şekilde saklanabilir.