Ezine İnek Peyniri Nasıl Yapılır? Özellikler Nelerdir?

Ezine İnek Peyniri Nasıl Yapılır? Özellikler Nelerdir?


Ezine inek peynirinin rengi hafif beyaza dönük sarı renkte, gözenekli ve orta sert kıvamdadır. Ezine inek peynirinin öne çıkan özelliklerini yazımızda listeledik

  • Paylaş Pinterest

Ezine inek peyniri Kaz dağlarının Kuzey ve Batı kesimlerinde bulunan Ezine, Ayvacık, Bayramiç, Çan ilçeleri ve köylerinin doğal bitki örtüsünde yetişen endemik bitkileri ve su kaynakları ile beslenen ineklerin sütünden imal edilir. Ezine inek peynirinin içerisinde yüzde 15-20 civarında inek sütü bulunur ve bu sütler oldukça yağlıdır. Ezine inek peynirinin rengi hafif beyaza dönük sarı renkte, gözenekli ve orta sert kıvamdadır. Ezine inek peynirinin kendine has ekşimsi, kremamsı, az tuzlu gibi öne çıkan özelliklere sahip olması Ezine bölgesinde otlayan ineklerin sütünün özgünlüğünden kaynaklanmaktadır.

Ezine inek peyniri nasıl yapılır sorusuna cevaben geleneksel eski usul yöntemden taviz vermeden fabrikasyon üretim ile yapıldığı söylenebilir. Esasında genel üretim işleminde Ezine inek peyniri üretim prosesi beyaz peynirle benzer özellikler göstermektedir. İlk olarak peynir yapım tesisine gelen çiğ inek sütü fiziksel ve kimyasal uygunluk testinden geçtikten sonra pastörizasyon işlemine geçilir.

Pastörizasyon işleminde zararlı mikroorganizmaların ayrıştırılması amacıyla 20 dakika boyunca 65 santigrat dereceyi koruyarak ısıtılır. Isıtma işlemi bittikten sonra mayalanma sürecine başlamak için 32-34 santigrat dereceye gelinceye kadar soğutulur. Soğutulan süte henüz ot yemeye başlamamış olan buzağılardan şirden peynir mayası alarak mayalama işlemine geçilir. Mayanın aktifleşmesi için 90 dakika bekletilir. Mayalanma sonucunda üst kısımda pıhtı oluşur ve alt kısımda peynir altı suyu birikir. Bu pıhtılar kesilerek salamura yapılmak üzere bekletilir. Sonrasında peynirin salamurası için deniz tuzu ve kaya tuzu kullanılır ve peynir salamura işlemine geçince 12 saat bekletilir. Ezine peyniri bu işlemden sonra tenekelere basılarak 4 santigrat derecede en az 6 ay olgunlaştırılır.

Ezine İnek Peyniri Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Ezine inek peyniri nasıl yapılır sorusu kadar Ezine inek peyniri yapılırken nelere dikkat edilir sorusu da oldukça önemlidir. Ezine inek peynirinin gerçek standartlara ve kaliteye uygun olması için dikkat edilecek en önemli hususlardan biri peynir yapılan ortamın derecesidir. Çünkü Ezine peynirinin sütünün kalitesi oda sıcaklığının çok düşük olduğu ya da çok yüksek olduğu yerlerde bozulabilir. Bu yüzden ortam sıcaklığının normal derecelerde olması gerekir. Ayrıca Ezine peyniri yapım aşamasında hijyen kuralları çok önemlidir. Peynir imal edilen bölgenin oldukça hijyenik olması ve insan sağlığına uygun malzemeler ile üretim yapılması gerekir. Ezine peyniri yapılırken dikkate alınması gereken bir diğer husus da sütün doğru ısıda mikroorganizmalardan arındırılmasıdır. Eğer süt yeterince ısıtılıp ayrıştırılmazsa Ezine peynirinin tadı, dokusu ve özelliği bozulabilir.

Gerçek Ezine Peyniri Evde Nasıl Yapılır?

Gerçek Ezine Peyniri Evde Nasıl Yapılır?

Ezine İnek Peyniri Evde Yapılabilir Mi?

Ezine inek peyniri nasıl yapılır diye araştırıldığında internette ya da farklı mecralarda ev yapımı Ezine inek peyniri yapımı hakkında tarifler ortaya çıkmaktadır. Ezine inek peyniri evde peynir yapım aşamasında kullanılan malzemeler ile yapılabilir ancak gerçek ve orijinal peyniri kesinlikle olamaz. Ezine inek peynirinin sütü Ezine bölgesinde otlayan ineklerden toplanır. Ayrıca süt ısıtma derecesi de farklıdır. Ezine peyniri yapılırken profesyonel endüstriyel malzemeler kullanılır. Evde bulunan araç gereçlerle gerçek Ezine peyniri yapılamamaktadır. Buna ek olarak Ezine peyniri için şirden mayası kullanılır. Peynir mayası satan yerlerden alınan maya ile orijinal Ezine peyniri kıvamına ulaşmak mümkün değildir. Evde yapılan Ezine peynirinin de tuzu, kıvamı ve gözenekli yapısı ayarlanabilir ama gerçek Ezine peyniri tadı elde edilemez.