Ezine İnek Peyniri Nerelerden Satın Alınabilir?

Ezine İnek Peyniri Nerelerden Satın Alınabilir?


Gerçek Ezine İnek peyniri yöresel marketlerde ve e-ticaret sitelerinde bulunur. Ezine inek peyniri satın alırken EPD logolu olmasına dikkat etmek gerekir.

 • Paylaş Pinterest

Gerçek Ezine inek peyniri yöresel marketlerde, zincir marketlerde ve e-ticaret yapan gıda alışveriş sitelerinde bulunur. Ezine inek peyniri satın alırken EPD logolu olmasına ve coğrafi tescili olmasına dikkat etmek gerekir. Piyasada Ezine inek peyniri sattığını iddia eden birçok market, dükkân ve web sitesi bulunur. Bunların bazıları gerçek ve orijinal Ezine inek peyniri satmakla birlikte bazıları ise Ezine peyniri tadı ve aroması vermek için birçok katkı maddesi kullanmaktadır. Peynirin ambalajında içeriğindeki maddelerin yazması zorunludur. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile Gıda ve Tarım Bakanlığının onayı da şarttır. Ezine peyniri adı altında satılan ve gerçek olmayan peynirler yetkili kurumlarca ceza almaktadır. Bu nedenle bu peynirlerin etiketi değiştirilmekte ve sadece “beyaz peynir” ibaresi yer almaktadır. Ezine peyniri nereden alınır sorusunun cevabı bahsi geçen coğrafi tescil, orijinal olması ve ilgili Bakanlıklardan onay alması olarak açıklanabilir.

Ezine İnek Peyniri Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ezine inek peyniri satın alırken özellikle tadını, kokusunu, kıvamını ve aromasını test etmeniz gerekir. Birçok peynir Ezine peynirine benzetilmek için farklı katkı maddeleri eklenmektedir. Ancak gerçek Ezine peyniri tadına bu peynirler yaklaşamamaktadır. Ezine inek peyniri kesildiğinde bıçakta peynir kalıntısı kalmayacak kıvamda ve sertliktedir. Sadece Ezine koyun peyniri Ezine inek peynirine göre biraz yumuşaktır. Ezine inek peyniri nereden alınır diye merak edenler gerçek Ezine peyniri satan markaları araştırabilirler. Piyasada Ezine inek peyniri satan birçok üretici ve tedarikçi firma bulunmaktadır. Ezine inek peyniri satan markalar arasında Ünal, Tahsildaroğlu, Gündoğdu, Tacettin Temel gibi ünlü markalar yer alır. Ayrıca Çanakkale Ezine ilçesinde birçok dükkân ve şarküteri bölümlerinde Ezine inek peyniri bulmak mümkündür.

Ezine İnek Peyniri Satın Al

Ezine İnek Peyniri Satın Al

Ezine İnek Peyniri Satın Almak İçin 10 Neden

Ezine inek peyniri tadı, aroması ve ekşimsi lezzeti ile herkesin damak zevkine hitap eden mükemmel bir lezzettir. Ezine inek peyniri almak için 10 neden nedir hep birlikte öğrenelim:

 • Ezine inek peyniri tam bir kalsiyum ve protein deposudur. Ezine inek peyniri kasları güçlendirir, kemik ve diş sağlığını korur.
 • Uzmanlar tarafından önerilen sayılı peynirlerden biridir. Prof. Dr. Canan Karatay antibiyotik kullanımı yerine Ezine inek peyniri yenmesini önermiştir.
 • Ezine inek peyniri şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir. Şekeri dengelediğinden dolayı Tip-2 hastaları güvenle tüketebilir.
 • Ezine inek peyniri tam bir sporcu besinidir. Ezine inek peynirinde bulunan yüksek oranda protein kasların gelişmesine yardımcı olur.
 • Ezine inek peyniri tansiyon hastaları doktorun önerdiği miktarda tereddüt etmeden tüketebilir. Çünkü içerisindeki tuz oranı düşüktür ve doğal tuz ile olgunlaştırılmıştır.
 • Ezine İnek peyniri unutkanlığa iyi gelir ve beynin gelişmesine katkıda bulunacak vitamin ve mineraller içerir.
 • Ezine peyniri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikroplarla savaşmasını sağlar ve yeterli antikor üretmeye yardımcı olur.
 • Ezine inek peyniri içeriğindeki süt oldukça yağlı bir süttür. Bu yüzden içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, çinko ve selenyum diğer peynirlere göre daha yüksektir.
 • Ezine peyniri kalp dostudur. Kalptaki damarları besleyerek kalbin düzgün çalışmasını sağlayan A,B ve D vitamin gruplarını içermektedir.
 • Ezine inek peyniri saç dökülmesinin önüne geçmek için kahvaltı öğünlerinde ya da diğer öğünlerde bir güvenle tüketilebilir.