Ezine İnek Peynirini Diğer Beyaz Peynirlerinden Ayıran Özellikleri

Ezine İnek Peynirini Diğer Beyaz Peynirlerinden Ayıran Özellikleri


Ezine inek peyniri özellikleri diğer yöresel beyaz peynirlerden ayıran en aktif özelliği ise hala geleneksel yöntemler ile Ezine'de üretilmeleridir.

  • Paylaş Pinterest

Türkiye’de en sık tüketilen yöresel peynirlerin başında Ezine peyniri gelmektedir. Özellikle ezine inek peyniri tüm damak tatlarına uygun bir Ezine peynir çeşidi olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Çanakkale’nin Kaz ağlarında bulunana Ezine ilçesi ve çevresinde yetişen ineklerin sütlerinden elde edilen Ezine inek peynirleri sofraların yanı sıra hamur işlerinde, yemeklerde ve mezelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ezine İnek Peynirini Ayırt Edici Özellikleri Nereden Alınır?

Ezine inek peynirinin bu kadar sık tercih edilmesinin sebebi elbette ki kıvamından ve kendine özgü lezzetinden gelmektedir. Sadece Kaz Dağlarının belirli bölgelerinde yetiştirilen ve holştayn ırkı ineklerinden elde edilen mevsimsel sütler ile elde edilmektedir.

Ezine inek peyniri özellikleri diğer beyaz peynirlerden ayıran bir diğer özelliği ise hala geleneksel yöntemler ile üretilmeleridir. Üretiminde teknolojik üretim tesisleri kullanılmakla birlikte kullanılan teknikler hala geleneksel yöntemler olmaktadır.

Bu geleneksel yöntemlerin içerisinde Ezine inek peynirinin mayalama yöntemi de bulunmaktadır. Ezine peynirinin mayalanmasında maya kültürü yerine şira kullanılmaktadır. Şira ise buzağıların midelerinden elde edilen bir madde olmaktadır. Yüzyıllardır şira ile mayalanan Ezine inek peynirleri günümüzde de lezzetini bu sayede korumaktadır.

Görünüş olarak beyaz peynire yakın olmasına rağmen tadı ve kıvamı ile beyaz peynirden tamamen ayrılmaktadır. Kendine has aromasının olmasının sebebi ise inekleri Kaz Dağlarının belirli bölgesinde ki aromatik bitkiler ve otlarla beslenmeleridir. Diğer bir yandan Kaz Dağlarının temiz ortamı ve iklimi de ineklerin sütlerinin lezzetlerini etkilemektedir.

Son olarak Ezine inek peynirinde kullanılan inek sütleri sadece peynir yapımında kullanılmaktadır. Bu sebeple de yağları azaltılmamıştır. İnek sütünün içerisinde ki yağ nedeniyle de kıvamı diğer inek sütlerinden farklı olmaktadır. Gözenekli yapısı ve ağızda eriyen bir kıvama sahip olan Ezine inek peynirleri aynı zamanda içerisinde ki yağlar sebebiyle dağılmayan bir yapıya sahip olmaktadır.

Ezine İnek Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Ezine inek peynirinin içerisinde bulunan yağ miktarı diğer inek peynirlerinden daha yüksek olduğu için içeriğinde daha yüksek miktarda amino asit bulundurmaktadır. Bu amino asitler ise özellikle çocukların beyin ve sinir sistemlerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak tanımaktadır. Yetişkinlerde ise sinir sistemlerinin sağlıklarının korunmasının yanında demans ve Alzheimer gibi hastalıklardan korunmaya da yardımcı olmaktadır.

İçeriğinde bulunan yüksek protein değerleri ise vücudun protein ihtiyacını karşılamasının yanında doğal ve sağlıklı bir enerji kaynağı da olmaktadır.

Son olarak kemiklerin ve güçlenmesini de sağlamaktadır.