Kahvaltıların Vazgeçilmez Peyniri: Ezine İnek Peyniri Nedir?

Kahvaltıların Vazgeçilmez Peyniri: Ezine İnek Peyniri Nedir?


Ezine inek peyniri nedir sorusuna Ezine, Ayvacık, Bayramiç bölgelerinin verimli bitki örtüsünde otlayan ineklerin sütünden elde edilen coğrafi işaretli peynirdir

  • Paylaş Pinterest

Ezine inek peyniri nedir sorusuna Çanakkale Ezine, Ayvacık, Bayramiç ve Çan bölgelerinin verimli bitki örtüsünde otlayan ineklerin sütünden elde edilen coğrafi işaretli peynirdir yanıtını verebiliriz. Ezine peynirini diğer peynir çeşitlerinden ayıran farklı özellikleri mevcuttur.

Ezine inek peyniri katkısız bir şekilde şirden mayası ile üretilir. Uygun koşullarda 6 ay-1 yıl arasında olgunlaştırılan peynirler satışa hazır bir şekilde yerlerini alır. Ezine inek peyniri kendine has ekşimsi ve kremaya benzer tadı, orta sertlikte kıvamı ve tam yağlı formuyla kahvaltıların vazgeçilmez lezzetidir. Ezine peyniri sadece kahvaltılarda değil ara öğünlerde ve hızlı aperatif bir atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Ayrıca böreklere, makarnalara, poğaçalara ve farklı birçok tariflere de oldukça yakışmaktadır.

Ezine İnek Peyniri Nerede Üretilir?

Ezine İnek Peyniri Nerede Üretilir?

Ezine inek peynirinin bu kadar beğenilmesinin nedenlerinden biri ağızda kolayca erimesi, hoş kokulu bir tadının olması, vitamin ve mineral açısından diğer peynirlerden daha zengin olmasıdır.

Ezine İnek Peyniri Neden Bu Kadar Meşhurdur?

Çanakkale Ezine yöresini ziyarete gidenler Ezine inek peyniri almadan kesinlikle geri dönmezler. Çünkü Ezine peyniri tadıyla, kokusuyla ve kendine has aromasıyla diğer peynirlerden açık ara ayrılan muhteşem bir peynirdir. Ezine inek peyniri nedir deyince ilk olarak akla Ezine’nin yöresel pazarında satılan orta sertlikte, taze ve doğal inek peyniri gelir. Ezine İnek peynirinin içerisinde bolca inek sütü mevcuttur. Bu nedenle kemiklere, kas ve iskelet sistemine oldukça faydaları bulunur. Bunun haricinde Ezine peyniri yüksek oranda kalsiyum, mineral, fosfor ve selenyum içerir. Ezine peyniri herkesin damak zevkine hitap ettiği kadar sağlık için de oldukça yararlıdır. Ezine inek peynirinde bulunan peynir altı suyu da farklı şekillerde tüketilmektedir.

Ezine İnek Peyniri Nerede Üretilir?

Ezine inek peyniri Çanakkale Ezine ilçesinde hijyenik koşullarda ve geleneksel yöntem ile üretilmektedir. Bu bakımdan Ezine inek peyniri sağlığa zararlı herhangi bir ekstra katkı maddesi içermemektedir. Ezine peyniri üretim aşamasında üretilen tesislerde bulunan soğuk hava depolarında olgunlaştırılması için muhafaza edilir ve uzun süre olgunlaştırıldıktan sonra piyasadaki raflardaki yerini almaya hazırdır.

Geleneksel ve doğal yöntemler kullanıldığı için ayrıca tek bir yöreden toplanan sütlerle hazırlandığı için coğrafi işaretli yöresel ürün olarak koruma altın alınmıştır. Ezine Peyniri bu bakımdan ülkemizi hem yurt içinde fuarlarda hem de yurtdışında temsil etmektedir.

Ezine İnek Peyniri Coğrafi İşareti Ne Zaman Aldı?

Ezine inek peyniri nedir diye merak edenler için Ezine inek peynirinin beyaz peynirler kategorisinden coğrafi işarete sahip ender peynirlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ezine peyniri 5 Ağustos 2006 yılında coğrafi işaret tescili alarak koruma altına alınmıştır. Ezine peynir yapımında kullanılan süt bölgede yetişen Holstein türü ineklerin sütünden elde edilir. Bu ırka sahip olan ineklerin beslenme kültürü tek bir bölgeye ve yöreye aittir.

Ezine inek peynirinin coğrafi işaret almasının nedenlerinden biri de budur. Ayrıca Ezine inek peyniri Mart ayından başlayıp Temmuz ayında sona eren en bereketli ve lezzetli sütlerin alındığı zamanlarda üretilir. Bütün bu spesifik durumlar ve üretim koşulları Ezine inek peynirinin Türkiye’de ve dünyada bilinen meşhur bir peynir olmasını sağlamıştır.